П'ятниця, 29.03.2024, 02:09
Освітні веб-ресурси
учителям інформатики
Головна Реєстрація Вхід
Ви - Гість · RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті
Практичні заняття
Теоретичний матеріал
Статті інших авторів
Друзі сайту
Наше опитування
Чи готовий вчитель безкоштовно ділитись своїми матеріалами в мережі?
1. Так
2. Лише окремі матеріали
3. Ні, не готовий
4. Витяги з матеріалів
Всього відповідей: 82
 Каталог статей
Головна » Статті » Мої статті

Практичне використання вікі-енциклопедії в навчально-виховному процесі
Стеценко Г.В. Практичне використання вікі-енциклопедії в навчально-виховному процесі // Комп’ютер в школі та сім’ї, 2009 – № 5. – С.34-39.
Г.В.Стеценко

Практичне використання вікі-енциклопедії в навчально-виховному процесі

В даний час існує ряд перспективних веб-технологій, за допомогою яких можна змістовно спілкуватись у веб-просторі, обговорювати значимі проблеми, обмінюватись досвідом та створювати і використовувати різноманітні освітні веб-ресурси. Однією з таких технологій є вікі-енциклопедія колективного авторства.

Вікі-енциклопедія – це сайт довідкового характеру, наповнення якого здійснюється спільними зусиллями великої кількості учасників.

Сайт функціонує за спеціальною технологією, яка називається «вікі» (від гавайського «wiki-wiki» означає «швидко»). Використовуючи вікі-технологію, можна швидко, без будь-яких зусиль розміщувати різноманітні освітні веб-ресурси, обмінюватись думками, повторно використовувати розміщені веб-ресурси, створити потужне джерело освітніх веб-ресурсів на основі вкладу багатьох учасників [3].

Прикладом такого довідкового сайту є всім відома Вікіпедія (англ. Wіkіpedіa) – відкрита багатомовна вікі-енциклопедія.
 
Вона була створена 15 січня 2001 року як англомовний проект онлайн-енциклопедії, в якій будь-який користувач може редагувати існуючі статті і додавати власні. Проект набув популярності серед користувачів мережі Інтернет, тому пізніше з’явилися розділи Вікіпедії іншими мовами, з українською включно.
 
Сьогодні подібну вікі-енциклопедію можна використовувати в навчально-виховному процесі. Використання вікі-енциклопедії в навчально-виховному процесі дає змогу:
  • створити єдину платформу для надання енциклопедичних відомостей з певної галузі знань;
  • активізувати використання та створення освітніх веб-ресурсів;
  • організовувати індивідуальну або групову роботу учнів;
  • глибше вивчити потрібну галузь знань;
  • скоротити час навчання і підвищити рівень підготовки учнів;
  • підвищити ефективність навчання учнів.
Забезпеченню навчального ефекту вікі-енциклопедії сприяють дотримання педагогічних принципів подання матеріалу, які реалізуються відповідними особливостями гіпертексту. Наприклад, можливість поєднання матеріалів різних довідникових та енциклопедичних видань в одній статті забезпечує принцип полілогу. Різні трактування одного і того самого поняття у різних довідниках, різних авторів можна зв’язати гіпертекстовими посиланнями. Ці зіставлення доповнюють одне одного, поглиблюють розуміння понять, підштовхують учня до самостійного порівняння та осмислення матеріалу.

Виділимо особливості функціонування системи, на якій базується вікі-енциклопедія:
  • здійснення пошуку та отримання доступу до будь-яких довідкових відомостей;
  • колективне створення і редагування статей та поповнення їх новими записами;
  • автоматичне створення сторінки для нової статті та збереження її з власною назвою і адресою;
  • автоматичне створення зв’язків між статтями;
  • зручність і простота використання інструментальних засобів, адже створення і багаторазове внесення виправлень до статті не потребує особливих вмінь чи знань мови розмітки;
  • перегляд змін одразу після їх внесення;
  • порівняння двох версій тексту, що дає змогу виявити та виправити помилки;
  • повернення попередньої версії тексту, у разі помилки або при випадковому його видаленні;
  • створення коментарів до статей та спільне їх обговорення;
  • використання різних форм подання матеріалу: текст, графіка, звук, відео.
В якості середовища реалізації вікі-енциклопедії ми пропонуємо взяти систему DokuWiki (рис.1), яка відрізняється від системи MediaWiki у всім відомій Вікіпедії.

 

Рис.1. Приклад головної сторінки вікі-енциклопедії системи DokuWiki

Даний вибір обумовлений тим, що в системі DokuWiki реалізовані механізми створення розгалуженої структури папок і сторінок, а також гнучкого призначення прав доступу до них, представлені великі можливості форматування сторінок, використання файлів різних форматів і повного управління зовнішнім виглядом вікі-енциклопедії. Всі дані зберігаються в звичайному текстовому файлі, тобто для функціонування системи DokuWiki не потрібна база даних. В системі можна позначити розділи, які будуть змінюватись лише редакторами вікі-енциклопедії або авторами конкретних навчальних розробок (вчителями або викладачами). Сторінки можуть містити обговорення і створюватись в стилі веб-журналів (блогів) та фотоальбомів.

Для реалізації системи вікі-енциклопедії, потрібно мати налаштований комплект програм, створений на основі Apache, PHP і DokuWiki. Цей комплект орієнтований на створення сервера у Windows-середовищі, найбільш популярного в навчальних закладах. Його можна завантажити за прямим посиланням з сайта «Освітні веб-ресурси» –  http://galanet.at.ua/forum/36-185-1.  Загальний принцип налаштування системи дуже простий і має такий алгоритм виконання:

Завантажити → Розархівувати → Запустити → Працювати

Подібні інструкції, довідкова система і приклади робіт у вікі-енциклопедії можна знайти у вказаному комплекті, а також в базовому наборі сторінок вікі-енциклопедії.

Реєстрація в системі вікі-енциклопедії.
Щоб розпочати роботу у вікі-енциклопедії необхідно зареєструватись та ввійти до системи під своїм іменем та паролем.
Для цього потрібно:

1. Вибрати посилання «Вхід» (в лівій частині будь-якої сторінки вікі-енциклопедії).
2. У вікні, що відкриється вибрати посилання «Реєстрація».
3. Ввести дані до реєстраційної форми (рис.2):
- Користувач: ім'я, за яким буде здійснюватись вхід до системи.
- Пароль: пароль для входу в систему під своїм ім’ям.
- Ще раз: повторити пароль.
- Повне ім’я: – своє справжнє ім'я.
- E-Mail: адреса електронної пошти.
4.Здійснити вхід до системи, використовуючи ім’я та пароль.

Рис.2. Реєстраційна форма
Створення сторінки.
У вікі-енциклопедії реалізоване правило: «спочатку посилання, потім сторінка». Посилання, яке вказує на неіснуючу сторінку, позначається червоним кольором, при виборі якого система запропонує створити нову сторінку з новим записом.

Отже, сторінку можна створити в три етапи:

1 етап. Створити посилання на сторінку.

Щоб спробувати створити посилання на сторінку необхідно перейти до тестового розділу «Новачкам» і вибрати кнопку «Редагувати». У вікні редагування можна переглянути вже існуючі посилання та створити власне, скопіювавши код існуючого або скориставшись інструментом «внутрішнє посилання» –   (рис.3). Для коректної адресації сторінок в системі вікі-енциклопедії не варто створювати посилання літерами українського алфавіту. Бажано використовувати літери англійського алфавіту.
Щоб зберегти зміни на сторінці необхідно вибрати кнопку «Зберегти».
 

Рис.3. Вікно редагування сторінки «Новачкам»

2 етап. Перейти за посиланням на неіснуючу сторінку
(рис.4).
 

Рис.4. Сторінка «Новачкам» з посиланнями на неіснуючі сторінки

3 етап. Створити сторінку.

Після того, як відбудеться перехід за посиланням на неіснуючу сторінку, з’явиться повідомлення про те, що можна розпочати створення нової сторінки. Вибравши кнопку «Створити сторінку», відкриється вікно редагування, за допомогою якого можна відредагувати новостворену сторінку: створити заголовок до статті, додати текст, графіку, звукові або відеодані.

Редагування сторінок.
Редагувати та змінювати відповідні сторінки вікі-енциклопедії можна тільки після реєстрації та входу в систему. В залежності від прав доступу, в нижній частині кожної сторінки може бути відповідна кнопка (табл.1).

Таблиця 1
Кнопки та їх призначення
Вигляд кнопкиПризначення

Сторінку можна переглянути в режимі вікі-розмітки, але не можна відредагувати і зберегти зміни.

Сторінку можна переглянути в режимі вікі-розмітки, відредагувати і зберегти зміни.

Створення нової сторінки з подальшим редагуванням та збереженням.

Під час редагування сторінок використовується спеціальна мова вікі-розмітки. Знання цієї мови не є обов’язковим, так як основні операції можна здійснювати за допомогою панелі інструментів у вікні редагування сторінки (рис.5).

 
Рис.5. Панель інструментів

Детальніше ознайомитись з використанням мови вікі-розмітки можна у довідковій системі вікі-енциклопедії. Крім того, в якості прикладу, завжди можна переглянути вікі-розмітку інших сторінок вікі-енциклопедії.

Видалення сторінки.
Якщо сторінка була створена помилково, то її завжди можна видалити. Для цього достатньо вибрати кнопку «Редагувати» і видалити весь вміст цієї сторінки та зберегти зміни. Сторінка буде видалена і посилання на неї знову буде червоним кольором, що вказує на неіснуючу сторінку.
 
Структура вікі-енциклопедії.
Сторінки у системі вікі-енциклопедії зберігаються у вигляді текстових файлів, які містять вікі-розмітку. На диску кожна сторінка зберігається в текстовому файлі з роширенням *.txt, який, в свою чергу, зберігається у відповідній папці (рис.6). Кожна папка містить власний набір файлів, які у вікі-енциклопедії подаються у вигляді веб-сторінок.
 

Рис.6. Структура папок вікі-енциклопедії на диску

У системі вікі-енциклопедії структуру папок та їх вміст можна переглянути на сторінці «Структура вікі-енциклопедії» (рис.7).
 

Рис.7. Структура вікі-енциклопедії

Кожна папка місить в собі перелік сторінок, які до неї відносяться. Наприклад, папка bank («Копілка») може містити сторінки з різними освітніми веб-ресурсами (навчальними, навчально-методичними, довідковими, нормативними, науковими, електронними періодичними виданнями, програмними продуктами та ін.) або посиланнями на них у веб-просторі мережі Інтернет. Папка playground («Новачкам») призначена для користувачів, які вперше працюють в середовищі вікі-енциклопедії і не знають всіх її можливостей. В цій папці можуть бути створені тестові сторінки. Папка wiki («Допомога») містить сторінки з довідковими відомостями про систему вікі-енциклопедії. Папка workroom («Майстерня») містить сторінки з навчальними проектами.

Використання системи вікі-енциклопедії дає можливість організовувати навчальну діяльність із застосуванням методу проектів. Наприклад, вчитель може запропонувати учням спільно або самостійно створити цікаву статтю. Вікі-енциклопедію можуть наповнювати не тільки учні відповідно до завдання вчителя, але й самі вчителі, розміщуючи там навчальні матеріали та цікаві статті. Це дасть змогу учням використовувати вікі-енциклопедію як довідкову систему, здійснюючи пошук за потрібною темою.

Статті, створені учнями на завдання вчителя, можна оцінювати згідно таких параметрів:
1.   Зміст статті:
-    відповідність тексту статті запропонованій назві;
-    зв’язок статті з іншими матеріалами вікі-енциклопедії;
-    авторство на статтю.
2.   Колективна діяльність:
-    наскільки текст статті є результатом колективних зусиль;
-    використання в статті сторінок, які були створені іншими учасниками;
-    можливість повторного використання тексту статті.
3.   Використання мета-даних:
-    назви категорій, які використовувались при описанні статті;
-    зв’язок використаних категорій з іншими статтями.
4.   Використання мультимедіа:
-    повнота використання мультимедійних засобів вікі-енциклопедії;
-    доцільність використання мультимедіа.

Перед тим як розпочати наповнення вікі-енциклопедії освітніми веб-ресурсами, доцільно переглянути організацію роботи вікі-енциклопедій у веб-просторі мережі Інтернет (табл.2).

Таблиця 2
Адреси вікі-енциклопедій у веб-просторі мережі Інтернет
Адреса вікі-енциклопедіїНазва вікі-енциклопедії
http://uk.wikipedia.org«Українська вікіпедія»
http://www.mediawiki.org«Mediawiki» – вікі-енциклопедія, присвячена системі mediawiki
www.eduwiki.uran.net.ua «ВікіОсвіта» – мережне об’єднання учасників навчально-виховного процесу
http://letopisi.ru/ «Летописи.ру» – освітній проект
http://wiki.km-school.ru «KM-Вики» – освітня вікі-енциклопедія, присвячена використанню інформаційних і педагогічних технологій
http://wiki.vspu.ru/«wiki.vspu.ru» – портал освітніх ресурсів Волгоградського державного педагогічного університету

Вікі-енциклопедія є одним з перспективних мережних середовищ, використання якої дає змогу накопичувати спільними зусиллями велику кількість освітніх веб-ресурсів. Така база даних може стати в нагоді будь-якому вчителю, учню, викладачу чи студенту, її можна вільно використовувати в навчально-виховному процесі. Маючи в своєму розпорядженні подібний мережний простір, де є можливість розміщувати свої думки в формі письмових висловів, пов’язувати ці вислови між собою, редагувати та коректувати свої та чужі вислови, можна досягнути немалих успіхів.

Список використаних джерел
1.    Богданова С.В. (июнь, 2006). Мультимедийный ресурс в дистанционном повышении квалификации специалиста // Тезисы доклада ХIII Всероссийской научно-методической конференции [PDF документ]. http://tm.ifmo.ru/tm2006/src/275d.pdf (26 августа 2008).
2.    Патаракин Е.Д. Социальные сервисы Веб 2.0 в помощь учителю: Учебно-методическое пособие. — Изд. 2-е, испр. — М.: Интуит.ру, 2007. — 67 с.
3.    Кулик Е.Ю., Патаракин Е.Д. (28 января 2006). WikiWiki в организации ученого процесса [WWW документ]. http://heap.altlinux.org/pereslavl2006/kulik/abstract.html (26 августа 2008).

Категорія: Мої статті | Додав: galanet (17.11.2009) | Автор: Стеценко Г.В.
Переглядів: 18734 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 2
14.04.2015
2. Сергій (LalkaS) [Матеріал]
Практична робота

Тема: «Спілкування на форумах та в чатах»

Мета: навчитися реєструватися та використовувати форуми та чати, 

спілкуватися на форумах та в чатах.


28.12.2013
1. usik64 (usik64) [Матеріал]
А чому Ви не знайомите народ з вікі-конструкторами, де кожен може сам створити свою вікі?

Трішки про те, що я мав на увазі, Ваші колеги описують тут: http://okpgroup.wordpress.com/2012/11/01/як-створювати-вікі-проекти/

Проте, інфа застаріла, про що вказую в коментарях:

Серед зазначених “вікі-ферм” в кращу сторону відмічаю Вікію (за технічними можливостями і роботою українського порталу.

Окрім зазначених хотів би порадити для роботи:

* ZeWiki — новий український конструктор на базі відкритого коду Вікії. Мене там можна знайти, скажімо, на http://uk.wikis.zewiki.com/Користувач:Usik64

* ШаутВікі http://uk.shoutwiki.com/wiki/Довідка/Нова_Вікі — одразу даю сторінку по створенню нової вікі в українському мовному порталі

Кому цікава тема — звертайтесь, допоможу зорієнтуватися.

Usik64, адміністратор ряда малих вікі-проектів українською.

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright Стеценко Г.В. © 2024
Пошук
Статистика

На сайті всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Використовуються технології uCoz

Пишу українською